פרסומת
להטבפא"קעלו לי הטורים!

היי לולי! פאטשיימינג ושנאת שמנים זו אלימות

לאחר אירועי השמנופוביה האלימים מצד ליין הלולי, משתף ליאור באייר: "ביוש שמנות ושמנים ושנאת שמנים היא אלימות, התמודדות עם משברים ברשת היא לבעלי מקצוע בלבד".

קהילה קהילה שעל הוול בפייס מי הכי שמנופובית בעיר? ליין ה-"לולי" מציג בפנים גלויות וללא התנצלות כיצד אנחנו באוכלוסיה הלהטבפא"קית שונאים שמנים ומדירים אותם בדרכים אלימות מן המרחבים הציבוריים.

לפני שבוע עלה בעמוד הפייסבוק של ליין המסיבות, לולי, פוסט הזמנה לאירוע קיץ מטעמם המגלם בתוכו כל מה שנקרא ביוש שמנים (פאטשיימינג) ושמנופוביה. שימוש בדוגמן רזה ומחוטב על הזמנת המסיבה. ברקע ההזמנה ניתן לראות דמויות מאוכלוסיית השמנות והשמנים בטשטוש. כל זאת, תחת הכותרת הפוגענית: "שמנדוזה בחוף הילטון".

לתמונת ההזמנה הפוגענית הזו התלווה פוסט, אשר אישש לכל מי שלא הבין שבלולי פאטשיימינג ושנאת שמנים הם דבר שבשגרה:

"היי שמנדוזותתת מה השעה? 😍השעה שתיהיו בני אדם חחחח סתם זו השעה למסיבת הקיץ של הלולי ☀️ אז דיר באלק לא תבואו עם בגדי ים, גופיות, הוויאנס 🩳 כייי הזיזי הולך להפוך לחוף הבידור של תל אביב עם כל השמנדוזות של ישראל שישפריצו עליכם מים מהעמדהה😂

יום שישי 27.5 ✌🏻 לולי לוהט בזיזי ועל העמדה בן ורץ שקנינו לו כרטיסייה דחוף למכונת שיזוף לפני הסט 🤭 מורן סינגולדה שקבלה קנס על השמעת מוזיקה עם בוקסה בחוף ראשון 🫡 והבי לוייי שנתפס מתגנב לבריכה של מלון הרודס 😘

פרסומת

המקדימים יזכו במטקות סינגולדה מתנה 💥 ארטיקים ושלוקים יחולקו לכולםם 💥 כניסה חינם בהצגת אישור רפואי על ניתוח קיצר קיבה/שרווול/מעקפים 🩺

יאלללללללה כולנו שמנדוזות וכולנו בשישי בלולי ❤️  מי שלא בא סמרטוט רצפה של ניקול😂כרטיסים בצ׳ילזזזז עכשיוו 💫 נתראה או שנתראה? (מהישנים האלה חחחחחחחח)".

 

שמנדוזה – שמנה ומדוזה

המילה שמנה באה לתאר מצב גופני של אדם ואינה מילת גנאי. בניגוד לה השילוב הסלאנגי "שמנדוזה", היא מילת גנאי המתארת גוף שמן כגוף מדוזה, גוף ארסי, נוזלי ומשתפך. צורת גוף מגעילה אשר בורחים ממנה בעת בילוי בחוף הים כדי לא לקבל צריבה. השימוש במילה נפוץ בעיקר בקרב ילדים וזכרים בגירים, אשר רוצים לפגוע ולעלוב בנשים שמנות, או בגברים שמנים על ידי הקטנתם, החפצת גופם ושימוש בסלנג גנאי נשי בכדי לביישם.

שמנופוביה, המעוברתת מלעז מן המילה פטפוביה או סטיגמת משקל, מתארת את הגישות השליליות והסטריאוטיפים הסובבים ומחוברים לגופים גדולים יותר. יתר על כן, שמנופוביה היא פחד לא נורמלי ולא הגיוני מלהיות שמן או להיות בקרבת אנשים שמנים.

פרסומת

בבחירת השימוש במילה "שמנדוזה", "שמנדוזות" מתקיימת הנצחה של השמנופוביה במרחב הגאה. היא מילת גנאי סטריאוטיפית המחוברת לגופים גדולים, והיא ממדרת כשם שאנו לא רוצים להיות ולבלות עם מדוזות בים, שלא לומר אף שונאים ומפחדים מהן כך מוצגים כאן גם הגופים השמנים. לראיה גם בהזמנה למסיבה הדמות הראשית והמייצגת היא דמותו של דוגן רזה ובעל שרירים, והגופים השמנים מוצגים מאחור ובטישטוש.

"כניסה חינם בהצגת אישור רפואי על ניתוח קיצר קיבה/ שרוול/ מעקפים"

הפוסט מידרדר וממשיך בהגחכת מצבים וטיפולים רפואיים המיועדים לגופים שמנים. ניתוחים בריאטרים אלו הם לא נושא ללעג או בושה, ואלו אשר עושות ועושים אותם עוברות ועוברים תהליך מאוד קשה גם כך, שהבולינג מצד ה"לולי" הוא הדבר האחרון שחסר להם. כמה חוסר רגישות, כמה חוסר הבנה.

עלו תגובות רבות במטרה להסביר לבעלי הליין שיש כאן פגיעה אלימה באנשים. הבחירה של הבעלים היתה להתעלם במשך שבוע שלם, רק הבוקר (שבוע אחר הפרסום המקורי) יצאה מעין הודעה מטעם הבעלים, אשר לא רק שאינה מתנצלת בפני חברי האוכלוסיה השמנה אשר נפגעו, אלא גם מכנה אותן ואותם כמי שהעזו "להשחיר" ולפגוע בליין "הנאור והמושלם" שלהם.

"היוש לולי❤️ לאור ההשחרות הרבות ברחבי הרשת נבהיר כמה דברים: בוודאי שלא מדובר בלעג לשמנים, ולהפך, הלולי הוא ליין סאטירה שמטרתו למתוח ביקורת על החברה הישראלית באמצעות צחוק. וגם כאן, ממש לא מדובר בשמנופוביה אלא בביקורת על תרבות הרזון בישראל והאובססיה לחיטוב הגוף לקראת חודשי הקיץ.

בהזמנה נראה בחור חטוב ושרירי שמכונה שמנדוזה בחוף הילטון, כך שלמעשה הביקורת היא כלפי תרבות הרזון. המסר של הפוסט הוא לאהוב את עצמך איך שאתה, ולהפסיק עם האובססיה לגוף חטוב, כי זה מה שהסביבה מכתיבה. ניתן לראות גם שבסוף הפוסט כתוב "כולנו שמנדוזות וכולנו בשישי בלולי" מה שמביא לסיכום את הפוסט בכך שזה לא משנה חטוב, רזה, שמן, שרירי – כולם אותו דבר. אנחנו מצטערים אם המסר לא הועבר בצורה ברורה וכמובן מתנצלים בפני כל מי שנפגע. הלולי זה ליין ישראלי שמשמיע מוזיקה ישראלית בלבד ומקבל באהבה את כל החברה הישראלית. כולם שווים, כולם יפים וכולם מוזמנים לבוא להנות איתנו בשישי – יהיה כיף מילה שלנו".

 

ההגחכה הנוספת של האירוע האלים מצד בעלי הליין כלפי האוכלוסיה השמנה, והשימוש במילה משחיר לכל מי שביקר את הפוסט הפוגעני שמה שוב את הצד הנפגע בשול החברה ומדירה אותו כאילו אין לו הצדקה קיומית. בעיני זהו אירוע אלים נוסף בפני עצמו. האשמת הקורבן. ממש כמו מירי רגב שטענה שלא היא צריכה לבקש סליחה אלא מי שפרסם את הדברים הנוראיים שאמרה בימים האחרונים צריך לבקש סליחה, ככה גם בלולי טוענים שאנחנו לא בסדר, שאנחנו לקחנו קשה, מה יש לנו? איזה כבדים.

פרסומת

להומור יש גבול, הליין לולי אינו ליין סטירי, למרות שהתגובה שלהם לאירוע והמחשבה שבזה הם פותרים עצמם מהאירועים האלימים שהם ביצעו בהחלט מעלים גיחוך. הבוקר יצאו מאות מגיבים פרטיים וגינו את האירוע בפייסבוק, בנוסף נפתחה עצומה הקוראת לבטל את השתתפות הליין באירועי מצעד הגאווה המתוכננים לחודש יוני.

משה בר-נתן חג'ג', הבעלים של חברת DNI360 – מגוון והכללת להט"ב רב-מגזרית מסר בתגובה: "במחקר שלי על חברויות במועדוני גייז, אחד הדברים החשובים שעולים על מנת להצליח ליצר חברויות זו תחושת הנינוחות. השילוב שבין "בדיחה" (במרכאות כפולות ומכופלות) לא מצחיקה לבין אי לקיחת אחריות – היא בעייתית בעבור הקהל שפוקד את המקום ומדיר אוכלוסייה שלמה ואת תומכיה. יכול היה להיות ערך גדול בלהגיד בפשטות "סליחה, טעינו." ולהחליף את הפרסום. אפשר וצריך להמשיך לייצר מרחבים מאפשרים ומכילים גוונים בתוך הקהילה, ואפשר לשמור על הומור – אבל לא כזה שפוגע".

פאטשיימינג, ביוש שמנים ושמנות, היא הפעולה או הפרקטיקה של השפלת מישהו שנחשב כשמן או עודף משקל על ידי הערות לעג או ביקורתיות לגבי גודלו.

ביוש שמנות ושמנים ושנאת שמנים היא אלימות, התמודדות עם משברים ברשת היא לבעלי מקצוע בלבד, כאן נראה במפורש שלא התבצעה על ידי בעלי הליין התייעצות עם בעל מקצוע בתחום זה. הפגיעה נשארה, ואף החריפה עם צאת התגובה של בעלי הליין, דבר שהיה יכול להיחסך מאיתנו וגם מהם, אם היתה מחשבה מאחורי הדבר.

שמנות ושמנים אינם מטומטמים, אינם חסרי חוש הומור, לא אנחנו אלו שלא הבינו – אלא אתם.

פרסומת

הוספת תגובה

Back to top button