פרסומת
טלוויזיהפלוני אנד צ'ילתרבות

ביקורת: "מאסטר שף" עונה 10 פרק 1, קשת 12 למה לייצר דרמה בכוח?

חיים כהן אמר שסמדי בומבה לנצח תהיה האודישן הראשון של מאסטר שף, העולם כולו מאסטר שף ואנחנו בומבות. מאסטר שף עונה 10 פרק 1 - מה חשבנו?

מאסטר שף עונה 10 פרק 1, קשת 12

מגוון והכללה
עריכה
ערך מוסף
חדשנות ויצירתיות

ברקע בזמן שמכינים שיעורי בית

כיצד לקחה ההפקה אנשים "לא סלבס", והוציאה אותם בומבה. עשר עונות או העונה העשירית, מה בא קודם? מאסטר שף עונה 10 פרק 1 לא המריאה לפיק שאליו כיוונה להגיע.

User Rating: 1.54 ( 4 votes)

מדויק היה לפתוח את העונה העשירית של תוכנית הריאלטי "מאסטר שף" בזיכרון מסמדר, "סמדי בומבה בשבילך", נכנסת לה עם החיוך הענק, הפרח הענק על ראשה, העגילים הענקיים, והשם כבר אמרה – בומבה! כך בדיוק הרגיש לי הפרק הראשון של העונה שכולנו מקווים כי לא תימשך על פני מיליון פרקים מיותרים.

אמש, רביעי 15.06.2022, עלה הפרק הראשון של "מאסטר שף" עונה 10, מבית קשת 12, בין הבזקי זכרונות מסמדי ניתן לקבל מושג במה תעסוק העונה: שנדלירים ענקיים, חלל מלכותי מעוצב בהגזמה, קראף מים מסוגנן ונרות ופרחים לבנים, שטיח אדום, ובעיקר המון מסכי ענק בהם רואים ומראים לכולן ולכולם את זוכי העונות הקודמות. הרואיזם.

עשור הוא כבר ממש דור שלם שגדל על התכונית האהובה לכל המשפחה. בחזרה לבומבות שהכו במסכינו עשר עונות – השף אייל שני טועם לחם בשר ומבשר "יש לי צמרמורות ברגליים ודמעות בעיניים", מאסטר שף תמיד היתה מוגזמת בקטע המילולי, אייל בנה קריירה בדיבור על שחלות של עגבניות, השף חיים כהן בבכי על הקציצות של אמא, והגסטרונומית מיכל אנסקי על זכרונותיה מלימודי התואר השני באיטליה, כאשר בשיאה אף השתתפה במסגרת משימת שיפוט בינלאומית במאסטר שף ארה"ב.

השף ישראל אהרוני שהחליף את השף יונתן רושפלד בשנת 2017, הפך מאז לדמות הססגונית הקבועה בפאנל, בעיקר באופן הנראות והלבוש, פחות בדעות ובביקורת שהוא לא ממהר ולא מצליח לתת בעיני. המסעדנית ואשת העסקים רותי ברודו היא "התוספת החמה" לצוות השופטים בעונה העשירית, והיא את חיים כהן מכירה היטב מן הריאליטי שהנחו יחדיו, "MKR מטבח מנצח". רותי ברודו, ששמה הולך לפניה, ובצדק, נכנסת מצומררת וישר עושה לנו סדר בדמויות הסדר: אייל הרשע, חיים התם, אהרוני החכם ומיכל זאת שאינה יודעת לשאול.

פרסומת

עונת העשור, עשר עונות, העונה העשירית, לכבוד אוצר ההטיות נתנו למתמודדים היקרים לטעום "עשר מנות שישנו את החיים שלכם", מבשר אייל, סעודת העשור. מנות ראשונות: מז'וז'ן, קאצ'ו א פפה, מנטי. כל אחת מעניינת אך לא הינו רוצים לקבל אותן ביחד לסעודה, הן לא משתלבות טוב, אבל במאסטר שף קודם כל הצילום והטלנטים היוצאים מן התכנית, ולכן הבחירה במנות אלו. גם לעיקריות אין התאמה בין אחת לשניה אלא נטו מכורח שהוכנו כולן על ידי מתמודדי העונות הקודמות שזכו בגמר. עקריות: ביף וולינגטון, לחם ממולא, מקלובה, ומנת קארי. לסיום שהוא גם התחלה של משימה הקינוחים: קנודל, קטאייף, והקרוקומבוש הבלתי נשכח.

מיכל מכתירה על דעת עצמה כי אלו הן המנות האייקוניות של העשור, ומבשרת כי הווריאציות של מתמודדי האודישן על מנות אלו יוכלו להכניס את המתמודדים הישר מן הטעימה העיוורת למבחן נוסף מול צוות השופטים.

עשר עונות, עשר עונות, עשר עונות

פעם ראיינו את רני רהב והוא סיפר שאם חוזרים על משהו 3 פעמים זה נתפס אצל הצד השני, ומה לגבי מיליון חזרות רני? מכאן בעצם מתחילה לה כמעט שעה וארבעים של "אודישנים" מפולטרים היטב.

סיוון בריק חן, בת 26 מרעננה, לא היא לא הכינה בריק, מתכנתת ומגדלת ירקות על עמוד, או במילים אחרות גיוונו קצת בחתונמי 5 עם "שמנה" וגייז אז לפחות במאסטר שף בואו נרגיע, שלא יבהלו הצופים חלילה. ניחשתם נכון, בריק חן עוברת את האודישן עם מנת כרישה במלית כרישה ועם חוט שהוכן מ… כרישה, כן. אייל שני מסכם: "זו פעם ראשונה שאני אוכל אוכל לא טעים וכל כך נהנה ממנו". בעיני אהרוני יש במנת הכרישה "אנדרסטייטמנט" של טעם, לא הבנתם? גם אנחנו! אבל זה ממשיך את הקו של עונת הבומבה, שופוני בתפאורה, שופוני בחמישה שופטים כי ארבעה בסדר גודל כזה לא הספיקו למרות שזה מספר טיפולוגי, ויאללה שופוני במילים ובתיאור המנות.

כמה אודישנים נכנסים בשעה וארבעים ושבע דקות?

נגלה לכן ולכם כבר עכשיו: 5 בלבד.

מאסטר שף זה כמו וולדמורט, אם הופכים את האותיות מקבלים "יוסף המספר". מריחה בלתי נגמרת על כלום, החלטיות? לא נו תמרחו עוד קצת, עד שהשופטים עצמם לא מתעצבנים כבר האחד על השניה לא עוצרים את ההתפלספות. בפועל שעה ורבע, כי עוד 37 דקות הוקדשו למקבצי פרסומות מתישים, כן על שעה ורבע תוכנית יש 40 דקות פרסומות. 

פרסומת

המתמודד הבא, אביב גבאי, בן 28 מתל אביב, מנכ"ל בחברת הייטק, אחרי אקזיט של עשרות מליוני דולרים, מגוון והכללה כבר אמרנו? גבאי נמשך גם לתכנות וגם לבישול כי מתכון זה כמו קוד "יש בהם הרבה מן המשותף". "בישול נקסט לאבל" הוא מצהיר על עצמו. פרסונליזציה, הנה מילה, אז כל מנה מגיעה עם שם כמובן של המתמודד שבישל כאילו מינימום הוא המציא אותה, "המנטי של אביב", כיסוני בשר בציר פטריות חריף, טייק אסייתי על המנטי הארמני שהכינה נוף עתאמנה אסמעיל בעונה בה זכתה.

המנה חריפה מידי, כולם מסכימים, הבצק עבה מציינים, ובכל זאת במקום להתקדם ולעבור הלאה, השופטים מחליטים לראות אותו. הוא משוויץ וקורץ על שירותו הצבאי ביחידות מודיעין מובחרות בעודו מכין מנה נוספת למבחן מול השופטים, חזה אווז ברוטב תפוזים. אהרוני מעביר למרות שלא היה לו מסעיר כמו המנה החריפה מהאודישן העיוור. האווז היה קר משתפת ברודו, זו מנה שהיתה חוזרת במסעדה, אבל היא מחליטה להעביר אותו, מוזר. מיכל לא התחברה, אבל היא מרגישה שיש פוטנציאל ומעבירה. "תקשיב, המנה הזאת איומה, אני אבחר באדם על פני האוכל" אייל מצהיר ומעביר. חיים מחליט לא להעביר. לסיכום הבחור חמוד והסיפור על האקזיט מעניין, בשלן הוא לא, העונה צריך חמש מחמש כדי לעבור, או וטו מאחד מהשופטים, למרות כל המעבירים אף אחד לא שם וטו.

אודישן 3 פסטה מספר 5

הבא בתור עמוס גואטה, בן 66 על קו רומא-תל אביב, בעל כמה "פירמות" של אופנה ברומא, לא עני וגם לא אני. גואטה חושף לנו את סוד ההפקה, המתמודדים לא באמת בוחרים איזו מנה להכין "על המקום", אלא קיבלו רשימה והתכוננו ובנו מתכונים לאודישנים בבית. הוא מגיע עם שקית ספגטי מאיטליה שנחתכו עם להבי ברונזה לטוענתו, דבר המשמר את העמילניות. אם הכל ידוע מראש למה במשך 40 דקות הראו לנו עד עכשיו מתמודדים שקיבלו הנחיה להצטלם כאילו הם מתלבטים איזו מנה להכין. למה לא להיות פשוט? מה רע באמת? לא הבנתי למה בכוח מייצרים דרמה איפה שאין.

גואטה עובר את מבחן המנה העיוורת, כן הוא הצליח להכין פסטה מוכנה מתוך שקית. האודישן הפרונטלי מול השופטים מתחיל בשיעור לישראליות, הנבחן מחנך את הבוחנים, המתמודד מעיר לאייל על זה שאמר שמן זית במקום הלא נכון, ועוד שניה שלח אותו גם לעמוד בפינה. אין גבול ואין טקט. הצילום נחמד, העריכה בינונית מינוס, המנות לא מחדשות, העניין הוא שאנחנו הצופים לא מצפים לחידוש מסעיר, נסתפק במנה טובה שתהיה באמת טעימה לשופטים, אבל בהפקה מנסים בכוח למכור לנו את מה שלא צריך, זה קאצ'ו א פפה – פסטה עם פלפל שחור, מה ההייפ? קצרו, תנו את הדעה, כן או לא ובואו נתקדם. 

עמוס לאודישן מול השופטים הכין רביולי פתוח עם מלית בקר ורוטב פסטו ליים, ברודו מזקקת "ליים מה הקשר?" היא מפרקת את המנה ומרכיבה מחדש בעזרת מילים ותנועות ידיים ומחליטה להעביר את גואטה. שאר השופטים מסכימים ומעבירים.

מרחיבים את הווקבולארי: פרודוקט, אול אין, דוקסל, טריקי

אינטרפרטציה לביף וולינגטון לכיוון החלבי מכינה המתמודדת הבאה במבחן הטעימה העיוורת. אליסה גנס לוגסי, בת 34 מהרצליה, כימאית לשעבר בחברת תרופות גדולה וכעת סטודנטית לנטורופתיה או כמו שהיא מספרת על עצמה "חזית נאה אבל בפנים אני חיה רעה". היא מכינה בצק עלים מאפס, ולוקחת את זה להסברה על החורף וההכנות אליו בילדותה ברוסיה, סחטיין על הדיספלינה אליסה. מיכל אנסקי רצתה אווז במלית, אך קיבלה גבינת "בושה" עם סלק ואגסים, אך ההפתעה יצאה לטובה והיא אהבה את המנה. "צ'יז וולינגטון" רותי ברודו ממתגת את המנה, הבצק לא פריך אומר אהרוני ובכל זאת רוצה לראות מי המתמודד. חיים, אייל ורותי לא בעניין, מתקבלת החלטה שלא לראות את אליסה.

"כל החברים אומרים עלי: את צעירה עם נפש של אישה בת 80"

שני בן שימול, בת 39 שזה כמעט חצי מ-80 כמו שהחברים אומרים, מן העיר שדרות ועובדת בעסק של המשפחה. שני מצולמת כאילו היא בלבטים איזו מנה להכין, סבתא לא גילתה לה את הסודות של האוכל שהכינה, ובכל זאת היא מכינה "פרנה של סבתא" עם מתכון מדויק ומשקל צמוד, אבקת מרק, וסירים מוכתמים שלא ראו את הסרטון עם המגבונים והחומץ בטיקטוק.

פרסומת

המנה נראית מצויין, פרנות ממולאות בשר ושומן, כהומאז' למתכון לחם בשר מהעונות הקודמות, מוגש עם סלטון רענן. השופטים מתלהבים ונהנים מן המנה, "כל הקומבינציה טעימה" אומר אהרוני, "ישר לפתוח דוכן כזה" מוסיפה ברודו. שני עוברת את מבחן הטעימה העיוורת, היא נכנסת לאודישן מול השופטים, אלו רגע לפני בגלל שהאוכל מזרחי שואלים מה היא עושה בחייה, ומנחשים: "היא סייעת של גננת" אומר אייל, "עבודת יד, לא יודע" אומר חיים, "צורפת" שולף אהרוני. "מה, מרוקו?" שואל חיים כהן, "מאיפה הידע על אפייה? אימא שלך לימדה אותך?" הוא מכוון, אך נענה בשלילה. שני מספרת על ההורים שהתגרשו, ועל הקשיים שחוותה כילדה בת 4 וחצי שבחרה לגור בבית סבתא וסבא.

בן שימול, הגיעה למאסטר שף העונה העשירית בזכות הבן שלה, הוא עודד אותה לגשת לאודישנים כי אוהב את האוכל שהיא מבשלת, פשוט. מנת האודישן של שני היא תבשיל לחי עגל עם רוטב עגבניות וחצילים לצד חלות קלועות. מיכל טועמת ראשונה, היא מכניסה ביס של החלה עם הרוטב ואומרת "יואו", רותי שואלת את מיכל "מה חריף-טעים-מדהים?", ואנסקי מהנהנת שכן. כל השופטים נקראים להתקבץ ליד המנה, טועמים את המנה, "הרמוניה כזאת באוכל לא ראיתי כאן במאסטר שף שנים" אייל שני מודיע. בן שימול עוברת ומקבלת סינר.

האודישן של שני בן שימול בהחלט היה הסיומת הנכונה לפרק פתיחת העונה, האוכל היה נראה באמת טעים ולא פשרה, וגם עבר ממנה משהו שקל להזדהות איתו, משהו פשוט, סיפור אמיתי, אמא בישראל, לא הייטק ולא נעליים. תודה שני.

מאסטר שף עונה 10 פרק 1 זמין לצפייה באפליקציית 12+.

הוספת תגובה

Back to top button