פרסומת
טלוויזיהפלוני אנד צ'ילתרבות

ביקורת: "שקר, מצלמים!" (Insiders) עונה 1, נטפליקס בריאלטי פסיכולוגי

מה קורה כש-12 משתתפים חושבים שהם בשלב הליהוק האחרון לקראת תוכנית ריאליטי, אבל לא יודעים שהם כבר מצולמים בחשאי – ו-100,000 אירו מונחים על הכף.

"שקר מצלמים!" עונה 1, נטפליקס

מגוון והכללה
עריכה
ערך מוסף
חדשנות ויצירתיות

נחמד וכיף לראות את המנחה נג'ווה נימרי - לא מעבר.

הגרסה הספרדית לתוכנית הריאלטי "האח הגדול", עם טוויסט שדיירי הבית לא יודעים שהם מצולמים. הרבה הייפ, פחות תוכן. ערוך בצורה לא נכונה שמזלזלת בצופה.

User Rating: 0.98 ( 3 votes)

זה מעניין כשנטפליקס מנסה פורמט ריאליטי באירופה או אסיה לפני שהוא מגיע לארה"ב (כמו שקרה עם ריאלטי הקריוקי Sing On!). לטעמי הם רוצים לוודא שהפורמט עובד וישודר בפני כמות קהל הגונה לפני שמוציאים גרסה אמריקאית. אני מרגיש שזה מה שהם עושים עם "שקר, מצלמים!" (Insiders). למה אני חושב כך? המשיכו לקרוא ותגלו.

נקודת המוצא של התוכנית עוקבת אחר 12 מתמודדים, שאינם מודעים לכך שהם בתוכנית ריאליטי. עם מצלמות נסתרות ומיקרופונים, מספרים לנו כי ככה מציגים השתקפות כנה של כוכבי הריאליטי הלא יודעים שלה. כפי שקורה בדרך כלל בתוכניות ריאליטי, יש הרבה דמעות וויכוחים בזמן שהמתחרים נאבקים לזכות בפרס הכספי של 100,000 יורו.

מנחת התוכנית השחקנית הספרדית נג'ווה נימירי (ששיחקה את הבלשית אליסיה סייארה, בסדרת הלהיט "בית הנייר"), עטויה בלוק עשוי לטקס, מסתובבת בסטודיו מואר ירוק-אדום. "בואו לא נשלה את עצמנו", היא אומרת למצלמה, "בימים אלה, מתמודדי הריאליטי ראו כבר הכל". על מנת לתפוס את 12 המתמודדים ב-"שקר, מצלמים!" ללא המגננות שלהם, מפיקי תוכנית הריאליטי עלו על רעיון מעניין: 12 המתמודדים חושבים שהם עוברים אודישן לתוכנית, כלומר לא מודעים שהם כבר בתוך התוכנית. הא? כיצד זה פועל?

נימירי לוקחת את הזמן לבחון כיצד זה עובד, ומסבירה ומאכילה את הצופים בחזרתיות. המתמודדים, כולם בשנות ה-20 לחייהם ובתחילת שנות ה-30 לחייהם, מובלים להאמין שהם נמצאים בסבב האודישנים האחרון לסדרת ריאליטי בסגנון האח הגדול. במשך 3 שבועות, הקבוצה תתגורר בתוך בית תפאורה; בחדרים מסוימים אומרים להם שיש מצלמות, אבל בחדרי המגורים אומרים להם שאין מצלמות או מיקרופונים. במציאות, באזור הזה מותקנים עשרות מצלמות נסתרות ומיקרופונים, שמתעדים כל תנועה שלהם. הם חושבים שהם באודישן, אבל התחרות כבר התחילה.

פרסומת
מנחת תוכנית הריאלטי "שקר, מצלמים!", השחקנית נג'ווה נימרי | צילום: Carlos Delgado, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
מנחת תוכנית הריאלטי "שקר, מצלמים!", השחקנית נג'ווה נימרי | צילום: Carlos Delgado, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

בדרך, הם מתעמתים עם צמד שחקנים שמתחזים למפיקי התוכנית, ופועלים בשיטת "השוטר הטוב" ו"השוטר הרע". "החדר הלבן" מכיל בתוכו מסך אנכי שנקרא "טוטום", על גבו מוצגים למתמודדים תרשימי פאי המשווים את ההתנהגות שלהם ביחס למה שהתוכנית מחשיבה כ"מתמודד מושלם". איך הם קובעים את זה? כביכול, כמה תוכנות ניתחו את ההתנהגות של כל מתמודד ריאלטי אי פעם והעלו את הנתונים לטוטום.

בשלב מסוים, לאחר חיסול מספר מתמודדים, יגידו למתמודדים שהם צולמו לאורך כל הדרך. בינתיים, אנחנו רואים את הבריתות הרגילות, מתמודדים מזדווגים, קרבות על המצלמה שמובילים להתמוטטות "מחוץ למצלמה", ומפיקה אמיתית נכנסת ואומרת שהיא עומדת להיות מפוטרת בגלל שמישהו הדליף תמונה של "החדר הלבן" עם הטוטום.

"שקר, מצלמים!" הוא בהחלט ניסיון נחמד מצד נטפליקס ליצור זיכיון ריאליטי רב-לאומי משלהם בסגנון האח הגדול. חשבתי שיש להם את זה כבר עם "המעגל" (The Circle), אבל הם בטח רצו תוכנית שבה כולם גרים יחד במקום מבודדים בדירות נפרדות.

רעיון יפה, ביצוע נחמד, עריכה מעגלית וחזרתית

הרעיון שמניע את התוכנית הוא פשוט: מתמודדי ריאלטי שאינם חושבים שהם מצולמים וככה אפשר לראות את התנהגותם הבלתי מגוננת. אבל במציאות לוודא שהמתחרים ירכשו את אמון התחבולה של ההפקה זה הרבה יותר מורכב. המניפולציה שעל מפיקי התכנית לבצע היא ברמות אפיוניות בתכנית הזו, והניסיונות להסביר את כל מה שנזרק על המתמודדים הללו מוציא את הצופים מהשטף של היכרות עם המתמודדים ונותן לנו יכולת לראות כיצד הם מתקשרים זה עם זה.

נימרי כל שניה על המסך, הרבה יותר אפילו מתחרויות הריאליטי המפותלות ביותר; כל כמה דקות היא קופצת על המסך בפאה הקשה שלה ובבגדי הלטקס כדי להסביר את הטוויסט הבא בפורמט. בינתיים, המתמודדים נוטים להתחבר, והניסיון להבחין בין אחד לשני מתחיל להיות קשה, במיוחד בין הבנות שמאוד מזכירות האחת את השניה.

יש גורם נוסף שנראה שחסר בין כל הסברי היתר על הפורמט: על מה לעזאזל האנשים האלה משחקים? האם הם רק מחפשים להתחבר? כדי לקבל את הטייטל של הכי פחות "פתי מאמין לכל דבר"? זה פשוט מרגיש כאילו המפיקים כל כך גאים בפורמט הזה, עד שההסבר על המשחק עצמו מוזנח.

פרסומת

אבל האם התוכנית שווה צפייה?

לכל מי שמתגעגע לאח הגדול, ואם לשפוט לפי טוויטר יש הרבה מכם, התוכנית תמלא את החלל שנותר מאז הפסקת התוכנית. אבל בהשוואה לאח הגדול בשיאה, הסדרה הזו לא שוות ערך. הבעיה בתוכניות ריאליטי היא שהן לא מזעזעות, מקוריות או מרגשות ברגע שצפית בכמה. עם זאת, אם זה לא מפריע לכם, אז זה יהיה זמן הפוגה נחמד. יש שפע של דרמה, וקל להכיר את המתמודדים. בטח יהיו כאלה שאתם תאהבו לשנוא. ככלל, הסדרה היא כמו גרסה בעלת ידע טכני של האח הגדול מעורבבת עם "חם, לוהט, רותח!" (Too Hot to Handle).

בעיני אפשר לוותר. יש תחרות ריאליטי טובה איפשהו בתוך הפורמט המפותל של התוכנית, אבל המאמץ שהמפיקים משקיעים כדי לשמור על סודם מפני המתמודדים הופך את כל המשחק ליהיר ולפחות ממוקד במתמודדים עצמם ובסיפורים האישיים שלהם וחבל.

"שקר, מצלמים!" זמינה לצפייה בנטפליקס.

הוספת תגובה

Back to top button