פרסומת
להטבפא"קעלו לי הטורים!

סיעת נעם עם רשומות שחורות: להט"בים כבר סימנו אתכןם היום?

"רישום של אנשים במסמך מאורגן זה לא הסיפתח של הדבר - אלא הופך לחשש אמיתי שהדבר יעבור משלב המחשבה ועלול לצאת אל הפועל" מספר בטור אישי משה בר-נתן חג'ג' מייסד DNI360, חברה להכללה ומגוון של להט"ב.

הערב נזכרתי שבעבר הלא רחוק הסברתי בקבוצת וואטסאפ שהמאפיינים של להט"בופוביה לא שונים ממהלך שתנועה מסוימת, נעם, נוקטת בו. כתבתי שזה קצת מזכיר את גרמניה בתקופה חשוכה מאוד. 

בקבוצה הזדעקו על ההשוואה הזו, על האופן בו שמתי להט"בופוביה ואת פעולות המפלגה הנאצית הנוראית באותו משפט. דמעות תנין נשפכו לכל עבר. ליבי לא ממש נשבר לנוכח המראות והאימוג'יז הכועסים והבוכיים. בעיני, מי שלא מצליח לראות את סבלו של האחר, כנראה לוקה בתפיסת מציאות או שטומן את הראש עמוק בחול, כך שהוא לא באמת מצליח לראות מעבר לעצמו. 

הטיעונים של אנשים לסיבות בגינן ההשוואה הזו היא לא נכונה, התמקדו בזה ש"המצב לא כזה גרוע ללהט"ב" או "אבל בסופו של יום כולנו יהודים, ולא יקרה לכםן כלום". אז לא כולנו יהודים, אבל רובנו כאן ישראלים שאוהבים את המדינה על הדבש ועל העוקץ.  

חלחלה אחזה בי בעת קריאת הקדימון לטור של נדב איל, מתוך מוסף השבת של "ידיעות אחרונות" על שורת מסמכי הדרכה שנכתבו בשנת 2019, העוסקים בסימון מפריעי חזונה ובהם שמות של פמניסטיות ולהט"ב. כל הפחדים שלי ושל חברותיי וחבריי מהקהילה הגאה נכתבו שחור על גבי לבן. בלי להתבלבל. סיעת נעם שומרת מסמך עם שמות של אנשים מהקשת הלהט"בית שעובדים בתקשורת ושמות של פמיניסטיות שאותן הגדירו "שמאל רדיקלי".

ובכן, רישום של אנשים במסמך מאורגן זה לא הסיפתח של הדבר – אלא הופך לחשש אמיתי שהדבר יעבור משלב המחשבה ועלול לצאת אל הפועל. כל זה יציר כפיהם של חבורה דתית לאומית לבנה, סיעה שהתחילה בתור תנועה מסיתה לכל מי ששונה מהם. ובכן, אני שונה מהם. אז ההסתה מופנית כלפיי. אבל לא רק כלפיי, כלפי כל מי שכנראה קורא או קוראת טור זה. 

פרסומת
משה בר-נתן חג'ג', הבעלים של DNI360 - מגוון והכללת להט"ב רב-מגזרית | צילום: יח"צ
משה בר-נתן חג'ג', הבעלים של DNI360 – מגוון והכללת להט"ב רב-מגזרית | צילום: יח"צ

באתר הסיעה, אני מוצא שהאג'נדה ברורה. בצבעי כחול לבן – מקשרים רעיונות משיחיים לציונות עלומה. ובכן, לא ציונות ולא נעליים. לטעמי מדובר בתנועה פונדמנטליסטית, כזו שמזכירה את תנועות איסלאמיות קיצוניות ואף גרוע מזה. ההבדל שכאן זה עטוף בדאגה לעם היהודי ושם בדאגה מפני ערבים. זאב בעור של כבש. אני חושב שהם לא דואגים לעם היהודי בכללותו אלא דואגים על מה יהיה עם העם היהודי, כמו שהם תופסים יהדות. לא תרבות אלא הלכה. 

הטרלול הפרוגרסיבי

נעם בראשותו של אבי מעוז משתמשים ברטוריקה של הפחדה, ולא אחת אנחנו שומעיםות "הטרלול הפרוגרסיבי" שהוא, לשיטתי, שם אחר ל-אל תתנו לכל אחד וכל אחת לחיות בשלום עם עצמה, כי התורה לא מכירה בזהות הפרטיקולרית של אנשים, ואין לנו זכות קיום אלא אם אנחנו לא פועלים ב-ד-י-ו-ק כפי שאנחנו מדמיינים שהקב"ה רוצה שנפעל. 

צריכה לצמוח בנו ההבנה כי הטרלול הזה הוא טרלול שמרני. עכשיו משנחשפו המסמכים הללו, הוצאנו אתכם מהמחילות שלכםן, א.נשים חשוכים ופחדנים. א.נשים שמחשיבים אלימות בתור דבר לגיטימי להתמודדות עם העידן שאמור לסמן את הפתח לחופש מיני – היכולת להגדיר את הנטייה המינית ולהיות באינטימיות עם אחרים כל עוד זה נעשה בהסכמה חופשית, רצון הדדי וכבוד, וחופש מגדרי – הזכות שלי להגדיר את עצמי במגדר אליו אני מרגיש שייך. לא רק לקהילה הלהט"בית, אלא גם לנשים. ושלא תטענה כל הלוחמות שלנו, גם אתן בדרך חזרה למטבח לשיטתם. 

פליאה? לא במקרה הזה

האוכלוסייה הערבית קיבלה ומקבלת יחס סוג ב', תהליך שהולך ומחמיר. התפארנו בפינק-ווש הדלוח שגורס שאצלנו לא תולים להט"ב בכיכרות. אותו פינק-ווש שמעודד תיירים רבים להגיע לכאן בחודשי הקיץ לאירועי הגאווה מן הטובים בעולם, וכל זה על מנת להכניס עוד כסף לקופת המדינה. פינק-ווש שתורם כל כך הרבה לעסקים קטנים ובינוניים לא רק בתל-אביב. כי אם תיירות, אז כבר בכל ארץ הקודש. אל תקחו לנו את הכסף ביד אחת, ותכו אותנו עם השנייה.

בקרוב תצטרכו למצוא טיעון אחר שמפריד ביננו לבין שכנינו הערבים שסובלים מדיכוי מתמיד – כי במסלול המהיר לשנאה ולהט"בופוביה – בקרוב נדמה כי יתלו גם אותנו. 

אבקש סליחה מראש מיפי הנפש, הבלורית והטוהר… אבל בגלל מי שהצביע/ה לסיעה הזו – חיינו מרגישים יותר ויותר בסכנה. פחות בטוחים מכפי שהיו. חשוב לי להדגיש שהטיעון של האיום הערבי לא יעמוד לכםן כשתנסו להסביר לדור העתיד שפעם הייתה להט"בופוביה חמורה בארץ, ולכםן היה קשר לזה. בין אם הצבעתם בעדם, לבין אם עמדתם בצד ולא עשיתם כלום לנוכח הפוגרום החברתי הקשה הזה. אנחנו לא נסלח. גם ההיסטוריה לא. לצורך ההשוואה העתידית, שנים רבות לאחר השואה, בגרמניה עדיין רגישים לנושא. מאוד. 

פרסומת

יודעות מה? שלא יסלחו לי כל אלו שה״איום הדמוגרפי״ פגע בציפור נפשם, שהם הצביעו לסיעה שחרטה על דגלה לבטל אותי ואת שכמותי. קדושה זה לא.

שבט אחים ואחיות – אנחנו לא. 

אולי זה יותר מרגיש כמו קרוב משפחה שאף אחד לא רוצה לראות אף פעם, כי הוא רק עושה דרמות.

אני מרגיש את השנאה כבר היום, בשטח. זה  מבליח בשיחות עם אנשים או בהתייעצויות שאני מקבל על איך להתמודד עם מקרים להט"בופובים. זה מרגיש רקוב, וזו כבר לא אינטואיציה, אלא צף וקורה כבר עכשיו.

כבוד ראש הממשלה הנכנס, לא נותרו בי ציפיות ממך כי אכזבת יותר מדיי פעמים, אבל העם אמר את דברו. רק בתחילת החודש כתבת בדף הפייסבוק שלך "מצעד הגאווה בירושלים ימשיך לצעוד. הממשלה בראשותי לא תפגע בלהט"ב." חובת ההוכחה היא עליך.

להיות בנות ובני ברית אמיתיים אומר לתרגל עמידה איתנה כנגד השנאה וההסתה הזו שמאיימת להחזיר אותנו שנים אחורה. לא רק לחסל את אופן החיים כמו שאנחנו מכירות ומכירים אותו, אלא, ככל הנראה, לאיין את הקהילה הגאה ואת התנועה הפמיניסטית. כל זה רק כי אנחנו רוצים ורוצות לחיות כמו שאנחנו. 

פרסומת

בעיני, חשיפת מסמכי ההדרכה הללו, שתכף יספרו לכםן שנכתבו לפני 3 שנים כחומר פנימי לעיניים מצומצמות, זהו לא תרגיל ולא קריאת זאב, זוהי אזעקת אמת.

משה בר-נתן חג'ג'

משה בר-נתן חג'ג' הוא המייסד והבעלים של DNI360 - מגוון והכללת להט"ב רב-מגזרית. משה הוא בעל תואר ראשון בקרימינולוגיה ויהדות ותואר שני בלימודי מגדר מאוניברסיטת בר-אילן. למד במסלול אקטיביזם חברתי והשלים תיזה בנושא גוף וחברויות אפלטוניות בתחום של הגיאוגרפיה של המיניות. בר-נתן חג'ג' כיהן כמנכ"ל בפועל וסמנכ"ל ארגון חוש"ן. שימש כמדריך חינוכי-טיפולי בבית דרור - הוסטל לנוער להט"ב במצוקה. ניהל את מרכז הדיווח והסיוע של האגודה. הקים וניהל את תכנית הבריונות ברשת של האגודה למען הלהט"ב. בנוסף, הנחה את האחווה הגאה באוניברסיטת בר-אילן, והקים את הקהילה המקומית הגאה ברמת-גן.

הוספת תגובה

Back to top button